Tlenek węgla, popularnie znany jako czad to substancja powstająca w wyniku niepełnego spalania paliw, popularnie używanych do ogrzewania domu. Czad jest śmiertelnie niebezpieczny, a przez to, że jest bezwonny i bezbarwny – niezwykle trudny do wykrycia. Czy istnieją jednak jakieś skuteczne sposoby na walkę z tym cichym zabójcą? Owszem istnieją, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, możemy uniknąć zatrucia czadem, dodatkowo warto zaopatrzyć się w urządzenia, które wspomogą nas w tej nierównej walce.
Jak powstaje czad?
Czad, czyli tlenek węgla tak jak wspomniano na początku, powstaje w zaciszu naszych domowych kotłowni. Jest to substancja wytwarzana w wyniku niepełnego spalania paliw, które stosujemy do ogrzewania domu. Do niepełnego spalania dochodzi z kolei wtedy, kiedy w procesie spalania nie ma odpowiedniej ilości tlenu. Czad miesza się z powietrze i również z nim rozprzestrzenia się po naszym domu. O ile takie zanieczyszczenia powietrza jak smog czy inne dymy jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem, a ich szkodliwe działanie nie jest tak szybkie i możemy w porę się przed nim uchronić, o tyle czad wchodzi „bez pukania”. Bezwonny, bezbarwny bezszelestnie zatruwa powietrze, którym oddychamy, powodując bezpośrednie zagrożenie zdrowia, a nawet życia.
Nie oszczędzaj na życiu
Czad nie powstaje w każdej kotłowni, gdzie pali się węglem czy innym paliwem. Tlenek węgla powstaje, wtedy kiedy instalacja grzewcza lub urządzenia grzewcze nie działają poprawnie. Nieodpowiednia wentylacja, nieszczelne przewody grzewcze, źle zainstalowany czy też uszkodzony piec, to najczęstsze przyczyny powstawania czadu. Nie warto więc oszczędzać na własnym zdrowiu, próbując stosować oszczędne metody palenia w piecu, czy też minimalizując wentylację w celu oszczędności ciepła.
Postaw na bezpieczne i sprawdzone rozwiązania
Budując dom, wybieramy optymalny dla nas i naszego domu system ogrzewania. Już na tym etapie powinniśmy zadbać, aby wybrany przez nas rodzaj systemu grzewczego był bezpieczny i maksymalnie eliminował zagrożenie zatrucia czadem. Jak to zrobić? Po pierwsze wybierając piec oraz wszystkie elementy systemu grzewczego pochodziły od renomowanego, certyfikowanego producenta i posiadały specjalne atesty. Po drugie pilnując, aby zaprojektowane systemy kominowe i wentylacyjne były odpowiednich wymiarów, w stosunku do wybranego rodzaju ogrzewania, po trzecie zadbać, aby cała instalacja grzewcza była wykonana solidnie, przez profesjonalną ekipę montażową, która przed oddaniem jej do użytku przeprowadzi test szczelności oraz sprawdzi sprawność działania urządzenia grzewczego.
Wymieniając urządzenie grzewcze, dopilnuj, aby było ono odpowiednie do istniejącej instalacji kominowej
Kiedy przychodzi taki moment, że niezbędna jest wymiana kotła grzewczego na nowy, sprawny, lub po prostu bardziej wydajny, zrób to pod okiem specjalistów. Możesz skorzystać z pomocy dystrybutora kotłów lub specjalistów wykonujących Twoją instalację grzewczą. Poproś ich o przeliczenie czy nowy kocioł nadaje się do Twojego komina. Nawet jeżeli wybrany przez Ciebie piec ma taka samą moc jak poprzedni i korzysta z tego samego paliwa, może mieć on inne parametry spalania lub przepływu spalin. Nowoczesne piece są bowiem bardziej sprawne, mogą mieć inną temperaturę odprowadzanych spalin, co bezpośrednio wpływa na to, jaki będzie dla nich wymagany ciąg kominowy.
Jak dbać o stan techniczny oraz czystość urządzeń, oraz instalacji grzewczej?
Sprawny piec, czy też szczelna instalacja grzewcza jest niezbędna, abyśmy mogli bezpiecznie z niej korzystać. Bardzo ważne jest również utrzymanie jej w czystości. Regularna kontrola drożności kominów przez kominiarza to bardzo ważna czynność, o której należy pamiętać przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego. W przypadku pieców gazowych, według przepisów prawa, również istnieje konieczność przeprowadzania regularnych kontroli stanu technicznego urządzeń gazowych. Stare rozregulowane piecyki gazowe, które jeszcze dość często możemy spotkać w starym miejskim budownictwie, są realnym i bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców całego budynku.
Dbaj o odpowiednią wentylację i dobry ciąg powietrza
Jak już wcześniej wspomniano, częstą praktyką w celu „oszczędności” ciepłego powietrza jest zaklejanie kratek wentylacyjnych w sezonie grzewczym. Kiedy na zewnątrz jest zimno, wietrznie i mroźno, szukamy miejsc, którędy „ucieka” nasze ciepłe powietrze, a pierwszym podejrzanym są kratki wentylacyjne. Najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się jej szczelne zamknięcie, co niestety może być dla nas tragiczne w skutkach. Ważne jest również regularne wietrzenie mieszkania, a także rozszczelnienie okien, aby w naszym domu była odpowiednia ilość tlenu.
Zainwestuj w nowoczesny czujnik czadu, dymu lub innych trujących substancji
Ostatni, ale nie najmniej ważny jest czujnik czadu. Jeżeli chcemy mieć maksymalna pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby uchronić siebie i swoją rodzinę przed czadem, powinniśmy zainwestować w nowoczesny czujnik czadu. To niewielkie urządzenie skutecznie wykrywa tlenek węgla, niezwłocznie informując nas o tym przez uruchomienie sygnału dźwiękowego. Czujnik dymu to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a wartość jakąś otrzymujemy w postaci bezpieczeństwa naszych najbliższych, jest bezcenna. Na rynku istnieje wiele czujników czadu, dymu oraz innych szkodliwych substancji, warto zapoznać się z ich ofertą i wybrać taki, który zapewni nam optymalną ochronę przed wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami.