Mieszkanie na parterze w bloku ma swoje zalety. Zwłaszcza wtedy, gdy w budynku nie ma windy. Niestety ma ono również swoje wady. A największą z nich jest łatwy dostęp do mieszkania z zewnątrz, co z kolei ułatwia wtargnięcie do środka ewentualnym złodziejom. W takiej sytuacji zastanowić trzeba się nad tym, jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?
Mieszkanie w bloku na parterze – jakie są najsłabsze punkty?
Nikogo z pewnością nie zdziwi to, że do najsłabszych punktów mieszkania na parterze należą przede wszystkim okna i drzwi balkonowe. Tak łatwy dostęp kusi włamywaczy, którzy potrzebują zaledwie około 10 sekund, aby podważyć drzwi czy okna PCV i dostać się do środka.
Przy czym złodzieje są na tyle sprytni, że potrafią przebrać się w ciuchy robocze np. ekipy remontowej, dzięki czemu nie budzą zainteresowania postronnych ludzi i mogą włamać się do mieszkania w biały dzień, na oczach przechodniów. W ten sposób ryzyko włamania znacząco wzrasta i dlatego tak ważne jest, aby ochrona mieszkania w bloku była w pełni kompleksowa. Co to oznacza w praktyce i jak zabezpieczyć mieszkanie na parterze?
Ochrona mieszkania w bloku
Podstawowym zabezpieczeniem przed włamaniem do mieszkania w bloku znajdującego się na parterze jest utrudnienie złodziejom otwarcia drzwi balkonowych i okien. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zakup okien z antywłamaniowymi okuciami, które utrudnią wtargnięcie niepowołanym osobom do środka. Chociaż trzeba mieć na uwadze, że i takie okna można otworzyć.
Innym sposobem jest zakratowanie okien, jednak mało kto się na to decyduje, bo jednak nie jest niczym przyjemnym spoglądać na zewnątrz poprzez metalowe pręty. Można jednak skorzystać jeszcze z innej metody ochrony i zdecydować się na rolety antywłamaniowe. Tutaj jednak warto mieć na uwadze, że zdeterminowany włamywacz i z takim zabezpieczeniem sobie poradzi. Przy czym dobre rolety antywłamaniowe do najtańszych nie należą.
Alarm do mieszkania – dlaczego warto?
Każda z wymienionych powyżej metod ochrony mieszkania w bloku przed włamaniem wiąże się niestety z koniecznością przyprowadzenia mniejszych lub większych prac montażowych i dość sporymi kosztami. A co jeśli mieszkanie tylko wynajmujemy i nie możemy zabezpieczyć go przy wykorzystaniu powyższych możliwości albo po prostu nas na to nie stać? Okazuje się, że o wiele tańszym i skuteczniejszym sposobem na to, jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem, jest instalacja alarmu w mieszkaniu.
Jaki alarm do mieszkania w bloku na parterze?
W przypadku mieszkań na parterze w pełni optymalnym i kompleksowym rozwiązaniem jest zestaw alarmowy do domu złożony z centrali, sygnalizatora dźwiękowego oraz określonej liczby czujek. Do najtańszych, a przy tym skutecznych i wygodnych rozwiązań zalicza się głównie bezprzewodowy zestaw alarmowy. Jest to świetny sposób zabezpieczenia mieszkania przed włamaniem. A jego montaż można przeprowadzić praktycznie w bezinwazyjny sposób.
Czujki w bezprzewodowych zestawach alarmowych do domu można instalować w danych miejscach za pomocą specjalnych dwustronnych taśm samoprzylepnych lub ewentualnie niewielkich wierceń. Dlatego jest to idealny monitoring domu także w przypadku mieszkań wynajmowanych.
Sam montaż alarmu nie wiąże się zatem z jakąś dużą ingerencją czy spowodowaniem szkód wymagających remontu. Można porównać go do powieszenia na ścianie nowego obrazka, półki czy innej dekoracji. Co najważniejsze, możemy bez problemu zainstalować system alarmowy samodzielnie, a kiedy będziemy się przeprowadzać, zabrać alarm ze sobą do nowego domu.
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem za pomocą alarmu Dione?
Biorąc pod uwagę najbardziej newralgiczne punkty mieszkania znajdującego się na parterze, które wymagają zabezpieczenia przed włamaniem, podstawowym elementem alarmu domowego powinny być czujki otwarcia drzwi i okien. W zestawie alarmowym Dione są to dwuelementowe urządzenia tzw. kontaktrony, które można zainstalować na oknie w dyskretny sposób. Taki alarm do domu, zintegrowany ze smartfonem poprzez aplikację Dione App, poinformuje nas błyskawicznie o tym, że ktoś niepożądany otworzył drzwi lub okno.
Czujki otwarcia drzwi warto zainstalować także na drzwiach wejściowych do mieszkania. Co istotne, wybierając zestaw alarmowy do domu Dione Basic, w komplecie otrzymamy także 2 sztuki bezprzewodowego czujnika ruchu PIR wraz z centralą i bezprzewodowym pilotem. To jednak nie koniec, bo do centrali Basic Dione można podłączyć łącznie aż 15 czujek – w tym również czujnik dymu i gazu, bezprzewodowy czujnik zalania oraz kamery IP, które prześlą obraz z mieszkania na naszego smartfona.
Bezprzewodowy system alarmowy – kompleksowo, tanio i skutecznie!
Spośród wszystkich sposobów na to, jak skutecznie zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem – zwłaszcza to znajdujące się na parterze, to właśnie instalacja bezprzewodowego systemu alarmowego pozwala na w pełni kompleksową ochronę. Przy czym jest to rozwiązanie, którego koszt wcale nie jest duży. A zyskujemy dzięki niemu możliwość ciągłego monitorowania swojego domu i błyskawicznego reagowania na wypadek włamania.
Dodatkowo możemy zdecydować się na rozszerzony zakres ochrony – monitoring Dione 24/7. Jest to system szybkiego reagowania grupy interwencyjnej, która w razie odebrania komunikatu o niepożądanym wtargnięciu, dotrze na miejsce zdarzenia i skontroluje całą sytuację.