21 września 2020

Jaki zestaw do monitoringu domu wybrać? Czy wystarczą same kamery, czy kompletny zestaw alarmowy?

Monitoring, wcześniej zarezerwowany głównie dla firm i instytucji, jest w tym momencie coraz częściej stosowany również w domach prywatnych. System wizyjny znacznie podnosi komfort mieszkańców i ich poczucie bezpieczeństwa, pozwalając na stałą obserwację posesji i terenu wokół niej. Jak zaprojektować taki system i jakich komponentów użyć, by odpowiadał realnym potrzebom i skutecznie działał w różnych warunkach?

Jaki monitoring do domu jest najczęściej stosowany?

Podstawowy system monitoringu składa się z kamer i rejestratora. Obecnie najczęściej używanymi rodzajami kamer są cyfrowe kamery oparte o technologię IP, które zastępują dość popularne i powszechnie stosowane analogowe kamery CCTV. To znacznie bardziej wygodne rozwiązanie. Kamera IP (działając w oparciu o Internet Protocol), połączona jest z komputerem i rejestratorem. Nagranie z niej pochodzące można przeglądać na bieżąco na różnych urządzeniach – komputerach stacjonarnych, laptopach, smartfonach, tabletach. Oczywiście użytkownik i sam sprzęt musi mieć dostęp do sieci WLAN lub Wi-Fi. Systemem monitoringu można bardzo często zarządzać przy pomocy dedykowanych aplikacji. Obraz pochodzący z kamer można także udostępniać i korzystać z opcji zapisania go w zewnętrznej chmurze.

Jaka kamera do monitoringu

Jaka kamera do monitoringu sprawdzi się najlepiej?

Wiemy już, że najpowszechniej stosowanym i bardzo wygodnym rozwiązaniem w monitoringu wizyjnym jest kamera IP. Ale oczywiście rodzaje, rozpiętość parametrów oraz dodatkowe funkcjonalności tych urządzeń są dość różnorodne. Na co zwracać szczególną uwagę, by wybrać właściwie, a co najważniejsze zgodnie ze swoimi potrzebami i warunkami, w jakich kamery mają pracować? Oto kluczowe parametry i właściwości kamer, które trzeba rozważyć.

  1. System przewodowy czy bezprzewodowy?

To jedno z pierwszych i podstawowych pytań. Wszyscy znamy przewagę systemów bezprzewodowych nad przewodowymi, ale i wyzwania, które stawia przed nami korzystanie z „bezprzewodówek”. Wybierając je właśnie, zaoszczędzimy sporo czasu i nieco pieniędzy, których wymaga pociągnięcie i zainstalowanie okablowania. Poza tym, poszczególne kamery mogą być z dużą łatwości przenoszone w inne miejsce już w trakcie użytkowania systemu. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że prawidłowa komunikacja pomiędzy elementami systemu bezprzewodowego jest możliwa tylko wtedy, kiedy sieć ma wystarczająco wysoką przepustowość. Dużą zaletą obu systemów jest możliwość ich zdalnej obsługi – niezależnie od tego, czy jest to połączenie przewodowe, czy bezprzewodowe.

Aplikacja mobilna DioneApp

  1. Stopień narażenia na czynniki zewnętrzne

System monitoringu zazwyczaj instalowany jest na zewnątrz i wewnątrz budynku. W tym pierwszym przypadku kamera jest narażona na niekorzystne warunki zewnętrzne – deszcz, śnieg, zanieczyszczenia brudem, kurzem, piaskiem, niskie i wysokie temperatury. Jeśli w takich warunkach kamera będzie pracować, należy zdecydować się na urządzenie o podwyższonym stopniu ochrony i szczelności zgodnie z oznaczeniami IP – International Protection Rating.

  1. Kąt i pole widzenia

Za szerokość pola widzenia w kamerach odpowiada ogniskowa obiektywu. Jeśli zależy nam na szerokim kącie widzenia, wybrać należy kamerę wyposażoną w obiektyw z krótką ogniskową. Jeśli nie jest to niezbędne, wystarczy obiektyw z długą ogniskową.

  1. Rozdzielczość obrazu

Instalowanie urządzeń, które mają rozdzielczość na niskim poziomie, często mija się z celem. Na przekazywanym obrazie nie dostrzeżemy bowiem istotnych szczegółów, które pomagają chociażby zidentyfikować sprawcę włamania czy numer rejestracyjny samochodu. A jeśli na tym nam zależy, trzeba wybrać model kamery o wysokiej rozdzielczości Full HD – od ok. 4 Mpx.

  1. Jasność obiektywu i przysłony

Pamiętać należy, że kamery pracują zarówno w dzień, jak i nocą. Właściwą rejestrację obrazu w zaciemnionym miejscu bądź właśnie nocą zapewniają kamery monochromatyczne (tj. dające czarno-biały obraz). W warunkach dziennych i w miejscach o dobrym stopniu naświetlenia dobrze sprawdzi się kamera w wersji kolorowej. Dogodnym rozwiązaniem będą tu kamery, które posiadają automatyczną przysłonę dostosowujące się do panującego natężenia oświetlenia, a ponadto przełączające się automatycznie z trybu dziennego w nocny.

Czy wystarczy system kamer? O jakie elementy warto go rozbudować?

Te podstawowe zmienne, jeśli chodzi o parametry urządzeń, w połączeniu z analizą własnych potrzeb, pozwalają zdecydować, jaka kamera IP będzie tą odpowiednią. Ale kamery to jedynie część systemu. By zwiększyć poziom ochrony, warto rozszerzyć go o inne komponenty alarmu domowego, szczególnie jeśli chodzi o ochronę wnętrza budynku. Na możliwość połączenia systemu monitoringu kamer z dodatkowymi urządzeniami alarmowymi i czujnikami również powinniśmy zwrócić uwagę.

Aplikacja mobilna DioneApp

Same kamery często nie są wystarczającym zabezpieczeniem. Ochrona domu jest znacznie skuteczniejsza, jeśli system alarmowy rozbudujemy o elementy antywłamaniowe – czujniki otwarcia drzwi/okien, czujki ruchu i dodatkowo wyposażymy go w sygnalizator alarmowy. Warto też wspomnieć, że alarm domowy może być wykorzystywany również jako system wczesnego ostrzegania przed innymi niż włamanie zagrożeniami. Kamery w połączeniu chociażby z czujką dymu czy czujką gazu pozwalają na uzyskanie jeszcze wyższego poziomu ochrony domu.

Zespół Dione
UDOSTĘPNIJ
0