21 sierpnia 2020

Monitoring na działce? Jaki system alarmowy wybrać na ogródkach działkowych?

Domki rekreacyjne – te samodzielne i będące częścią ogródków działkowych – często bywają łatwym łupem dla włamywaczy i złodziei. Szczególnie poza sezonem, kiedy nikt na bieżąco nie dogląda obiektów. Jak się przed tym zabezpieczyć? Jaki system alarmowy lub system monitoringu dobrze sprawdzi się akurat na działce?

Alarm na działkę – zabezpieczenie przed kradzieżą i zniszczeniem

Działkowcy doskonale znają problem rok rocznych włamań na ich posesje. Domki działkowe są plądrowane przez złodziei. Znikają narzędzia ogrodowe, droższy sprzęt mechaniczny czy nawet elektroniczny. Z wartością skradzionych sprzętów bywa różnie – często jest ona relatywnie niewielka, choć dla wielu osób i tak dotkliwa, bo narzędzia trzeba skompletować ponownie. Znacznie większy problem w tym przypadku mogą stanowić zniszczenia samego obiektu – wybite okna, wyważone drzwi, zdewastowane wnętrze domku. Przeciwdziałać temu można wybierając i instalując alarm i/lub monitoring na działce. Jakie są cechy charakterystyczne tych rozwiązań? Na co warto postawić?

Alarm na działkę

Monitoring na działce, czyli system kamer

Monitoring wizyjny wyposażony w kamery i rejestrator obrazu to jedno z rozwiązań, które można zastosować do ochrony domku działkowego. Takie zabezpieczenie z pewnością ma wiele zalet, ale trzeba też zdawać sobie sprawę z jego ograniczeń. Jak w praktyce będzie działał monitoring na działce?

Dla niektórych włamywaczy samo zainstalowanie kamer i informacja o tym, że obiekt jest monitorowany, działa odstraszająco. Ale oczywiście nie dla wszystkich. W takim przypadku wiele zależy od jakości zainstalowanych urządzeń monitorujących, czyli od jakości kamer, od sposobu transmisji i zapisu danych (obrazów) oraz możliwości manipulacji kamerami w czasie rzeczywistym.

monitoring na działkę

Czym powinien charakteryzować się monitoring na działkę?

Idea monitoringu polega na tym, że, jeśli już dojdzie do włamania, dzięki rejestracji obrazu, jesteśmy w stanie prześledzić jego przebieg i finalnie zidentyfikować sprawcę. Dlatego istotne w tym przypadku jest użycie kamer, które zapewnią wysoką jakość nagrywanego obrazu – niestety nie będą to na przykład proste i tanie fotopułapki. Tani monitoring czy tani alarm na działkę nie zawsze się sprawdzi od strony praktycznej – tu warto postawić na nieco droższe, ale znacznie skuteczniejsze rozwiązania. Wysoką rozdzielczość obrazu zazwyczaj zapewniają kamery typu IP. Są one używane jako element alarmu do domu (część systemu alarmowego), zatem w domku na działce sprawdzą się równie dobrze.

Kamery IP, co jest ich dużą zaletą, łączą się z rejestratorem obrazu bądź z centralą bezprzewodowo, wykorzystując sygnał radiowy. Dane, czyli obrazy przesyłane są bezpośrednio na kartę SD, wbudowany dysk lub mogą być zapisywane w chmurze. W nowoczesnych systemach alarmowych – a takim jest system Dione – kamerami można sterować z poziomu aplikacji na smartfona. Użytkownik ma również dostęp do obrazu pochodzącego z kamery w czasie rzeczywistymi, czyli na bieżąco może śledzić to, co śledzi „oko” kamery. Do centrali alarmowej Dione można podłączyć aż 8 kamer IP.

Alarm na działce

Alarm na działce?

Monitoring z systemem kamer to tylko jeden z elementów zabezpieczenia posesji przed nieproszonymi gośćmi, włamaniami i kradzieżami. O ile w wielu przypadkach na pewno spełni swoje funkcje – odstraszania, rejestrowania obrazu, dzięki któremu będzie można rozpoznać sprawcę – o tyle nie zawsze wystarczy. Sprawca może być zamaskowany, zatem same kamery nie powstrzymają go przed wtargnięciem. Poza tym, żaden z właścicieli nie będzie śledził przez cały czas, na bieżąco obrazu z kamer. Dlatego alarm na działce warto rozbudować o dodatkowe elementy.

Jakie urządzenia powinny wejść w skład takiego alarmu antywłamaniowego? Domek na działce trzeba potraktować tak, jak zwykły dom czy mieszkanie. Alarm domowy opiera się na zabezpieczeniu newralgicznych punktów, przez które najczęściej dochodzi do włamania. Są to drzwi i okna – nie inaczej będzie w przypadku domku na działce.

Do zabezpieczenia zarówno drzwi jak i okien niezbędny będzie czujnik otwarcia drzwi/okien. Jeśli tylko po zazbrojeniu alarmu zostaną one otwarte, urządzenie natychmiast przekaże sygnał do centrali. Drugim, ważnym urządzeniem jest sygnalizator alarmowy. Zaczyna działać, kiedy tylko centrala przekaże mu impuls do wszczęcia alarmu. Wydaje optyczne i akustyczne sygnały alarmowe, które skutecznie odstraszają potencjalnego włamywacza – dzięki nim próby otwarcia okien lub drzwi na pewno nie pozostaną niezauważone. Wszystkimi sygnałami steruje wspomniana już centrala, które może również pełnić funkcję manipulatora.

Alarm bezprzewodowy

Alarm bezprzewodowy na działkę czy alarm przewodowy?

Wszystkie elementy systemu alarmowego na działkę mogą działać zarówno w trybie bezprzewodowym, jak i przewodowym. Te drugie są nam dobrze znane, opiszmy zatem zalety alarmu bezprzewodowego. Wszystkie jego elementy komunikują się ze sobą w oparciu o fale radiowe. Jego instalacja nie wymaga prowadzenia przewodów, jest szybka i mniej kosztowna. Można ją bezproblemowo wykonać samodzielnie. Brak konieczności prowadzenia przewodów daje większą swobodę montażową, choć oczywiście przy zachowaniu odległości niezbędnych do poprawnej komunikacji elementów systemu.

Trzeba jeszcze podkreślić, że bezprzewodowe czujki czy sygnalizator działają na niezależnym zasilaniu (bardzo wydajne baterie). Natomiast centrala wymaga zasilania 230V. Wśród ofert rynkowych trudno będzie znaleźć alarm na działkę bez prądu – centrale lub rejestratory obrazu wymagają stałego, zewnętrznego zasilania.

Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na bezprzewodowym systemem alarmowym Dione – w zestawie bądź samodzielnie skonfigurowany – będziemy mogli bardzo wygodnie sterować nim (włączać, wyłączać, natychmiastowo odbierać powiadomienia) przy użyciu aplikacji na smartfona.

Zespół Dione
UDOSTĘPNIJ
0