14 lipca 2020

Dlaczego warto stosować alarmy bezprzewodowe? Zalety i wady

Bezprzewodowe systemy alarmowe w ciągu ostatnich kilku lat mocno ewoluowały. Dostępne na rynku produkty wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne, które z powodzeniem służą ochronie średnich i małych obiektów. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zalety alarmów bezprzewodowych i wskazujemy na ich potencjalnie słabe punkty, co obrazuje możliwości i ewentualne ograniczenia takiego systemu.

Jakie są cechy charakterystyczne bezprzewodowych systemów alarmowych?

Zanim przejdziemy do konkretów, zwróćmy uwagę na podstawowe cechy i możliwości bezprzewodowych systemów alarmowych. Jak sama nazwa wskazuje, bazują one na bezprzewodowej komunikacji pomiędzy elementami systemu, która oparta jest na sygnale radiowym. Wszystkie elementy, prócz centrali, korzystają z niezależnego, zewnętrznego zasilania. Zarządzanie systemem i jego konfiguracja odbywa się zdalnie, przy użyciu aplikacji. W systemach dostępne są wszystkie niezbędne urządzenia wykrywające zagrożenia: czujki ruchu, czujki otwarcia drzwi/okien, czujki dymu, czujki gazu, czujki zalania, sygnalizatory. Co to oznacza dla użytkownika, który wybiera akurat taki system alarmowy?

Jakie są zalety alarmów bezprzewodowych?

Zalety systemów bezprzewodowych opiszemy posługując się konkretnym przykładem produktowym, którym będzie system Dione. Weźmiemy pod uwagę trzy najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika obszary. Po pierwsze jest to instalacja systemu, po drugie jego konfiguracja i możliwość rozbudowy, po trzecie jego obsługa i dodatkowe funkcjonalności.

Na czym polega nieinwazyjna instalacja systemu?

Bezsprzecznie największą zaletą systemów alarmowych opartych na bezprzewodowej komunikacji jest ich nieinwazyjna instalacja. Nie wymaga ona użycia przewodów, a zatem przeprowadzania klasycznych prac instalatorskich. Unikamy zatem kucia w ścianach, dodatkowego szpachlowania, malowania itp. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów i mieszkań już wykończonych, gdzie taka ingerencja zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami i nakładem pracy. Korzystając z klasycznych alarmów przewodowych, warto ich montaż zaplanować jeszcze na etapie prowadzenia remontu czy prac budowlanych. Natomiast systemy bezprzewodowe można zainstalować w dowolnym momencie bez jakiejkolwiek ingerencji w strukturę powierzchni ścian.

bezprzewodowe systemy alarmowe

  • Prosty montaż

Montaż bezprzewodowego systemu alarmowego Dione można przeprowadzić samodzielnie. Nie ma zatem konieczności korzystania z usług bardziej lub mniej wyspecjalizowanych fachowców. Montaż nie wymaga również posiadania szczególnych umiejętności technicznych ani skomplikowanych narzędzi. Poszczególne elementy – np. takie jaki czujki – mogą być zainstalowane nawet przy użyciu odpowiednich taśm bądź pianek. Cały proces montażu bardziej szczegółowo opisaliśmy artykule Jak podłączyć system alarmowy w domu.

  • Intuicyjna konfiguracja systemu

Konfigurację bezprzewodowego systemu alarmowego Dione również można przeprowadzić samodzielnie. Odbywa się to z poziomu dedykowanej aplikacji Dione App. Dzięki niej w prosty sposób konfigurujemy wszystkie urządzenia zabezpieczające, w tym strefy ich działania. Przygotowane przez nas filmy instruktażowe przedstawiają elementy i etapy konfiguracji krok po kroku.

  • Możliwość rozbudowy systemu

Bezprzewodowy system alarmowy Dione można w dowolnym momencie rozbudować o kolejne elementy. Może to być aż 15 czujek, co zapewnia wysoki poziom ochrony w przypadku średniej i małej wielkości obiektów.

  • Zdalne sterowanie systemem

Obsługa systemu alarmowego odbywa się zdanie z poziomu smartfona bądź tabletu więc z dowolnego miejsca, gdzie mamy dostęp do sieci Internet. Pełnią one funkcję manipulatorów. Jednocześnie użytkownik, bezpośrednio na smartfona, otrzymuje powiadomienia, jeśli wykryte zostały jakiekolwiek zagrożenia.

  • Bezpieczeństwo

Wszelkie dane, które są przesyłane, podlegają indywidualnemu szyfrowaniu.

Bezpieczeństwo

Jakie są wady alarmów bezprzewodowych?

Poza oczywistymi zaletami, bezprzewodowe systemy alarmowe mają też kilka słabych punktów. Na pierwszy rzut oka, może być to cena, jeśli porównamy je do systemów przewodowych. Ale niejednokrotnie do tej ceny trzeba dodać również koszty materiałów dodatkowych (głównie przewody) i instalacji.

Paradoksalnie słabym punktem jest największa zaleta czyli bezprzewodowa komunikacja elementów systemu. Ta może być narażona na zakłócenia, które pochodzą z zewnątrz lub stanowią barierę dla przepływu fal – np. zakłócająca sygnał linia wysokiego napięcia w niedużej odległości lub zbyt grube mury. Poza tym, poprawna komunikacja pomiędzy elementami systemu a centralą jest uzależniona od odległości, w jakiej są zainstalowane od siebie – niemożliwe jest zatem instalowanie ich w dowolnym miejscu.

Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że systemy bezprzewodowe są bardziej narażone na ataki z zewnątrz. W przeciwieństwie do systemów przewodowych, w przypadku systemów bezprzewodowych potencjalny napastnik nie musi bowiem mieć fizycznego dostępu do elementów systemu. Wystarczy, że znajdzie się w zasięgu transmisji urządzeń atakowanego systemu.

Wymieniając wady systemów alarmowych bezprzewodowych, trzeba również wspomnieć o rzeczy nieoczywistej, ale mogącej stanowić kłopot dla użytkownika. Jest to konieczność wymiany baterii, które zasilają elementy systemu. Nie jest to jednak aż tak kłopotliwa sprawa, ponieważ współczesne alarmy bezprzewodowe są systemami wysoko wydajnymi, jeśli chodzi o zużycie energii (wymiana baterii co kilka lat). Poza tym elementy systemu (np. czujki) wyposażone są w mechanizmy kontroli stanu baterii.

Redaktor Dione
UDOSTĘPNIJ
0