20 listopada 2020

Inteligentny czujnik otwarcia drzwi i okien dla Twojego domu

Jednym z kluczowych elementów kompleksowego systemu alarmowego są czujniki otwarcia drzwi i okien. To dzięki nim otrzymamy informację o każdym niepożądanym wtargnięciu do domu przez zabezpieczone w ten sposób okna, drzwi, bramy garażowe czy rolety antywłamaniowe. W systemie alarmowym Dione znajdują się bezprzewodowe czujniki otwarcia okien i drzwi, które są zarówno efektywne w działaniu, jak i proste w montażu. 

Bezprzewodowy czujnik otwarcia drzwi i okien – kontaktron

Montaż czujników otwarcia okna i drzwi nigdy nie był tak prosty, jak teraz. Za sprawą technologii bezprzewodowych nie ma już konieczności prowadzenia przewodów. Oczywiście, jeśli ktoś jednak stawia na takie rozwiązanie, jak najbardziej jest ono nadal dostępne. Chociaż nie jest tak bezproblemowe w instalacji jak bezprzewodowe czujniki otwarcia drzwi i okien z powiadomieniem! Co najważniejsze, czujniki typu kontaktron działają w prosty sposób, co niweluje możliwość ich awarii. Dlatego też są one jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w przypadku zabezpieczenia wszelkiego rodzaju wejść do budynku.

bezprzewodowe czujniki otwarcia drzwi i okien

Kontaktrony to czujniki magnetyczne składające się z dwóch elementów – magnesu oraz kontaktronu. Jeden element montowany jest do ramy okna lub ościeżnicy drzwi, a drugi do elementu ruchomego – czyli skrzydła okna lub drzwi. W systemie alarmowym Dione znajdują się czujniki otwarcia okna/drzwi nawierzchniowe, nazywane również czujkami powierzchniowymi.

Jak działa magnetyczny czujnik otwarcia drzwi?

Magnetyczne czujniki otwarcia okien i drzwi działają na bardzo prostej zasadzie. Kiedy magnes i kontaktron znajdują się blisko siebie,  magnes przyciąga do siebie styki kontaktronu zwierając je ze sobą i tym samym zamykając obwód dla prądu elektrycznego. W chwili kiedy magnes oddala się od  kontaktronu, jego styki rozwierają się i obwód elektryczny otwiera się. Wtedy też zostaje wysłany sygnał radiowy do centrali, informujący o niepożądanym otwarciu zabezpieczonych czujnikiem drzwi lub okna.

Kontaktrony systemu alarmowego Dione to bezprzewodowe i inteligentne czujniki otwarcia drzwi i okien, które są zasilane za pomocą baterii typu ER14250 oraz są wyposażone w diodę informującą o statusie czujnika ( tj. o pobudzeniu czujnika oraz rozładowaniu baterii zasilającej). A co najważniejsze, w przypadku czujników otwarcia drzwi z powiadomieniem i czujników otwarcia okien Dione, można być również spokojnym o łatwy montaż.

Jak zamontować czujnik otwarcia drzwi i okna?

Bezprzewodowe czujniki otwarcia drzwi i okien systemu alarmowego Dione to kompaktowe czujniki o nowoczesnym designie, umieszczone w dyskretnej obudowie z tworzywa sztucznego. Dostępne są w – kolorze białym. Montuje się je do okna i drzwi za pomocą specjalnej dwustronnej  taśmy samoprzylepnej. Przy czym należy pamiętać o tym, że magnes montowany jest do ruchomej części drzwi lub okna, a kontaktron (tj. element z diodą) do ramy okna lub futryny drzwi.

czujniki otwarcia drzwi i okien

Montaż nawierzchniowy jest nie tylko szybki i wygodny, ale także pozwala uniknąć ingerencji w konstrukcję drzwi lub okien. W przypadku czujników wpuszczanych w futrynę  konieczne jest wywiercenie odpowiedniej wielkości otworów i poprowadzenie przewodów z ościeżnicy. A to niestety u niektórych producentów stolarki okiennej lub drzwiowej jest równoznaczne z utratą gwarancji, o czym warto  pamiętać.

Ważnym pytaniem jest również to, gdzie dokładnie montowane są zazwyczaj nawierzchniowe czujniki otwarcia okien i drzwi? Z przyczyn praktycznych bezprzewodowe czujniki drzwi i okien instalowane są najczęściej w ich górnej części, po stronie przeciwnej do zawiasów. Dzięki temu nawet minimalne otwarcie okna czy też drzwi powoduje zadziałanie czujnika. Jednocześnie zainstalowane w tym miejscu kontaktrony nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Poza tym takie umiejscowienie chroni przy okazji czujniki przed przypadkowym oderwaniem czy uszkodzeniem. Jeśli jednak mamy okna uchylne, które otwieramy w czasie załączonego alarmu, to w takiej sytuacji wskazany jest montaż na dole okna.

Ile bezprzewodowych czujników można zamontować w systemie Dione?

W jednej centrali alarmowej Dione można zainstalować aż 15 różnych czujników i 8 kamer. Dzięki temu bez problemu zabezpieczymy dom jednorodzinny lub mieszkanie, wyposażając go w niezbędne czujniki otwarcia drzwi i okien, a także pozostałe czujniki np. czujki gazu czy dymu. Kompleksowość oferowanego przez nas rozwiązania i możliwość rozbudowania podstawowego zestawu o kilkanaście dodatkowych akcesoriów pozwala na skuteczną ochronę swojej domowej przestrzeni. A wszystko to z możliwością zdalnej kontroli za pomocą smartfona.

Co istotne, pieczę nad tym, co dzieje się w domu pod nieobecność mieszkańców, mogą mieć wszyscy domownicy, ponieważ aplikacja Dione App pozwala na monitoring  przez 8 różnych użytkowników! Samo dołączenie czujnika otwarcia drzwi i okien do aplikacji oraz jego aktywacja również są niezwykle proste, przy czym każdemu czujnikowi możemy nadać konkretną nazwę i przypisać go do danej strefy, wskazującej na jego dokładne umiejscowienie.

aplikacja Dione App

Czujnik otwarcia okna i drzwi, ale nie tylko!

Warto mieć na uwadze również to, że bezprzewodowy czujnik otwarcia drzwi i okien ze względu na łatwy montaż, niewymagający ingerencji w konstrukcję elementów, które zabezpiecza, doskonale nadaje się także do instalacji na bramach garażowych czy roletach antywłamaniowych. Tym samym jest to niezwykle uniwersalny czujnik o bardzo różnych możliwościach zastosowania!

Zespół Dione
UDOSTĘPNIJ
0